DM lang

Årlig top 3

Medaljetagere efter år

År Dato Arrangør Lokation Kort Guld Tid Sølv Tid Bronze Tid Distance Vinder pace Sejrsmargin Poster Climb Deltagere Gns podiealder Konkurrence
2023 10 Sep OK Snab Rosenvold map_icon Søren Thrane Ødum
1:28:09
Malte Kjaer Hemmingsen
1:34:28
Magnus Dewett
1:36:19
14.5 km 6:05 min/km + 6'19'' 33 controls 570 m 41 24 Vis konkurrence
2022 11 Sep Søllerød OK Paradisbakkerne map_icon Søren Thrane Ødum
1:32:10
Magnus Dewett
1:45:30
Emil Øbro
1:45:35
15.3 km 6:01 min/km + 13'20'' 27 controls 415 m 37 24 Vis konkurrence
2021 19 Sep Herning OK Stråsø map_icon Rasmus Møller Jess
1:39:42
Eskil Schøning
1:39:43
Malte Kjaer Hemmingsen
1:41:03
17.1 km 5:50 min/km + 0'01'' 37 controls 31 24 Vis konkurrence
2020 13 Sep OK Syd Aabenraa Syd map_icon Jakob Edsen
1:51:35
Eskil Schøning
1:57:33
Rico Hejlskov Mogensen
1:59:33
17.2 km 6:29 min/km + 5'58'' 42 controls 540 m 29 29 Vis konkurrence
2019 15 Sep FIF Hillerød Søskoven map_icon Jakob Edsen
1:30:33
Emil Øbro
1:33:35
Bjørn Cederberg
1:34:29
18.6 km 4:52 min/km + 3'02'' 30 controls 440 m 28 24 Vis konkurrence
2018 09 Sep Viborg OK Ulbjerg map_icon Magnus Dewett
1:31:57
Tue Lassen
1:32:29
Jakob Edsen
1:34:29
17.0 km 5:25 min/km + 0'32'' 38 controls 29 27 Vis konkurrence
2017 10 Sep Faaborg OK Krengerup map_icon Marius Thrane Ødum
1:42:35
Rasmus Djurhuus
1:44:48
Tue Lassen
1:47:59
17.9 km 5:44 min/km + 2'13'' 39 controls 25 29 Vis konkurrence
2016 11 Sep Allerød OK Gribskov Nord og Harager Hegn map_icon Tue Lassen
1:37:55
Søren Schwartz Sørensen
1:38:46
Johan Runesson
1:44:17
18.83 km 5:12 min/km + 0'51'' 39 controls 32 27 Vis konkurrence
2015 13 Sep Aarhus 1900 Ålum map_icon Søren Bobach
1:28:43
Thor Nørskov
1:29:20
Andreas Hougaard Boesen
1:30:38
14.73 km 6:01 min/km + 0'37'' 40 controls 24 23 Vis konkurrence
2014 14 Sep OK Snab Munkebjerg map_icon Søren Bobach
1:33:38
Tue Lassen
1:37:18
Rasmus Thrane Hansen
1:39:05
13.7 km 6:50 min/km + 3'40'' 33 controls 645 m 25 26 Vis konkurrence
2013 15 Sep O-63 Klinteskoven map_icon Tue Lassen
1:25:52
Rasmus Djurhuus
1:29:53
Rune Olsen
1:30:34
14.8 km 5:48 min/km + 4'01'' 32 controls 26 30 Vis konkurrence
2012 16 Sep Herning OK Husby Klitplantage map_icon Tue Lassen
1:39:30
Søren Schwartz Sørensen
1:44:51
Jonas Munthe
1:46:10
15.05 km 6:37 min/km + 5'21'' 38 controls 205 m 29 24 Vis konkurrence
2011 11 Sep OK Gorm Gyttegård map_icon Christian Christensen
1:34:37
Sigge Lundedal
1:38:47
Claus Hallingdal Bloch
1:39:44
17.25 km 5:29 min/km + 4'10'' 37 controls 280 m 31 28 Vis konkurrence
2010 12 Sep FIF Hillerød Søskoven map_icon Rasmus Djurhuus
1:28:27
Rene Rokkjær
1:29:52
Mikkel Lund
1:30:42
17.6 km 5:02 min/km + 1'25'' 33 controls 37 30 Vis konkurrence
2009 13 Sep OK Pan Aarhus Linå Vesterskov map_icon Rasmus Djurhuus
1:31:33
Rene Rokkjær
1:32:22
Tue Lassen
1:35:33
15.1 km 6:04 min/km + 0'49'' 37 controls 690 m 38 27 Vis konkurrence
2008 14 Sep OK HTF Rømø Sønderland map_icon Christian Nielsen
1:42:02
Christian Christensen
1:42:06
Mikkel Lund
1:44:36
16.5 km 6:11 min/km + 0'04'' 36 controls 49 27 Vis konkurrence
2007 09 Sep Herlufsholm OK Klinteskoven map_icon Jamie Stevenson
1:34:35
Mikkel Lund
1:43:47
Peter Horstmann
1:48:13
15.2 km 6:13 min/km + 9'12'' 29 controls 34 29 Vis konkurrence
2006 10 Sep Køge OK Borupskovene map_icon Christian Nielsen
1:30:39
Rene Rokkjær
1:31:08
Claus Hallingdal Bloch
1:32:55
16.7 km 5:26 min/km + 0'29'' 32 controls 49 29 Vis konkurrence
2005 11 Sep Odense OK Brahetrolleborg map_icon Henrik Leth Jørgernsen
1:35:41
Mikkel Lund
1:36:56
Carsten Jørgensen
1:37:15
17.3 km 5:32 min/km + 1'15'' 34 controls 49 29 Vis konkurrence
2004 26 Sep St. Binderup OK Rønhøj Oudrup map_icon Troels Nielsen
1:33:16
Michael Sørensen
1:34:53
Carsten Jørgensen
1:37:55
17.3 km 5:23 min/km + 1'37'' 35 controls 335 m 46 30 Vis konkurrence
2003 14 Sep OK Pan Aarhus Frijsenborg map_icon Rene Rokkjær
1:38:56
Morten Fenger Grøn
1:39:06
Allan Mogensen
1:40:04
15.75 km 6:17 min/km + 0'10'' 36 controls 600 m 54 31 Vis konkurrence
2002 08 Sep Kolding OK Stenderupskovene map_icon Allan Mogensen
1:29:16
Rene Rokkjær
1:30:01
Mads Ingvardsen
1:30:31
15.1 km 5:55 min/km + 0'45'' 31 controls 59 29 Vis konkurrence
2001 09 Sep Østkredsen Paradisbakkerne map_icon Carsten Jørgensen
1:48:05
Chris Terkelsen
Rene Rokkjær
1:48:58
1:48:58
16.45 km 6:34 min/km + 0'53'' 30 controls 60 29 Vis konkurrence
2000 09 Sep Holstebro OK Ulfborg Plantage map_icon Allan Mogensen
1:23:47
Thomas Hjerrild
1:23:57
Morten Fenger Grøn
1:24:51
15.0 km 5:35 min/km + 0'10'' 25 controls 59 31 Vis konkurrence
1999 12 Sep Odense OK Brahetrolleborg Øst map_icon Rene Rokkjær
1:33:05
Allan Mogensen
1:33:14
Thomas Hjerrild
1:36:09
17.9 km 5:12 min/km + 0'09'' 30 controls 50 29 Vis konkurrence
1998 06 Sep OK Sorø Lorup Valbygård og Valdemarskilde map_icon Carsten Jørgensen
1:29:02
Flemming Jørgensen
1:29:34
Chris Terkelsen
1:29:36
17.94 km 4:58 min/km + 0'32'' 31 controls 54 28 Vis konkurrence
1997 13 Sep Horsens OK Velling Snabegård map_icon Chris Terkelsen
1:18:53
Thomas Hjerrild
1:21:48
Carsten Jørgensen
1:22:32
13.8 km 5:43 min/km + 2'55'' 26 controls 51 27 Vis konkurrence
1996 08 Sep O-63 Klinteskoven map_icon Thomas Nielsen
1:27:28
Flemming Jørgensen
1:29:19
Jens Knud Mårup
1:29:58
14.2 km 6:10 min/km + 1'51'' 33 controls 59 Vis konkurrence
1995 10 Sep OK Snab Munkebjerg map_icon Carsten Jørgensen
1:38:52
Flemming Jørgensen
1:39:08
Thomas Hjerrild
1:39:55
13.82 km 7:09 min/km + 0'16'' 30 controls 54 27 Vis konkurrence
1994 10 Sep OK Pan Aarhus Ravnsø map_icon Flemming Jørgensen
1:30:08
Thomas Hjerrild
1:32:16
Chris Terkelsen
1:32:30
14.44 km 6:15 min/km + 2'08'' 28 controls 60 25 Vis konkurrence
1993 11 Sep OK Esbjerg Fanø Midt map_icon Allan Mogensen
1:20:54
Chris Terkelsen
1:28:09
Thomas Nielsen
1:28:49
15.0 km 5:24 min/km + 7'15'' 31 controls 58 Vis konkurrence
1992 29 Aug OK ØST Birkerød Harager Hegn Gribskov Nord map_icon Allan Mogensen
1:29:24
Carsten Gemmer Jensen
1:32:24
Jens Hansen
1:33:47
17.85 km 5:01 min/km + 3'00'' 33 controls 55 Vis konkurrence
1991 14 Sep Horsens OK Tinnet Syd map_icon Carsten Jørgensen
1:26:17
Jens Hansen
1:28:28
Flemming Jørgensen
1:28:55
15.7 km 5:30 min/km + 2'11'' 31 controls 58 24 Vis konkurrence
1990 16 Sep Herning OK Hørbylunde map_icon Jens Hansen
1:31:10
Flemming Jørgensen
1:31:13
Jan Eg Petersen
1:32:40
14.9 km 6:07 min/km + 0'03'' 31 controls 54 24 Vis konkurrence
1989 04 Aug OK 73 Almindingen map_icon Thomas Hjerrild
1:37:38
Pablo Jensen
1:40:35
Lars Konradsen
1:43:48
16.1 km 6:04 min/km + 2'57'' 28 controls 84 27 Vis konkurrence
1988 18 Sep OK West Blaabjerg map_icon Rasmus Ødum
1:41:06
Klavs Madsen
1:44:25
Thomas Hjerrild
1:45:53
16.6 km 6:05 min/km + 3'19'' 38 controls 55 25 Vis konkurrence
1987 13 Sep Aalborg OK Rold Skov Øst map_icon Lars Konradsen
1:33:07
Rasmus Ødum
1:33:54
Preben Sloth
1:35:58
17.9 km 5:12 min/km + 0'47'' 29 controls 65 Vis konkurrence
1986 14 Sep OK Sorø Kongskildeskovene Jens Hansen
1:33:33
Rasmus Ødum
1:37:35
Lars Konradsen
1:37:36
17.25 km 5:25 min/km + 4'02'' 30 controls 73 24 Vis konkurrence
1985 15 Sep Odense OK Gelsted Ørsbjerg Skov map_icon Jens Hansen
1:28:29
Klavs Madsen
1:28:40
Helge Lang Pedersen
1:32:46
16.3 km 5:26 min/km + 0'11'' 34 controls 68 24 Vis konkurrence
1984 09 Sep Holstebro OK Husby Klitplantage Klavs Madsen
1:42:42
Erik Bobach
1:45:30
Kent Kragh
1:48:51
15.6 km 6:35 min/km + 2'48'' 30 controls 79 24 Vis konkurrence
1983 18 Sep Herlufsholm OK Svennerup Denderup Vænge og Hesede map_icon Lars Konradsen
1:32:42
Jens Hansen
1:33:37
Henrik Albahn
1:36:20
16.91 km 5:29 min/km + 0'55'' 29 controls 325 m 64 23 Vis konkurrence
1982 05 Sep OK West Bordrup map_icon Lars Konradsen
1:31:16
Klavs Madsen
1:32:44
Preben Sloth
1:35:50
14.2 km 6:26 min/km + 1'28'' 25 controls 76 Vis konkurrence
1981 13 Sep Linå Vesterskov map_icon Klavs Madsen
1:33:42
Lars Konradsen
1:41:17
Henrik Albahn
1:41:42
14.86 km 6:18 min/km + 7'35'' 25 controls 605 m 66 23 Vis konkurrence
1980 14 Sep Holbæk OK Torbenfeldt Klavs Madsen
1:35:22
Lars Konradsen
1:37:53
Ivan Christensen
1:41:48
17.1 km 5:35 min/km + 2'31'' 28 controls 46 24 Vis konkurrence
1979 09 Sep OK Snab Munkebjerg map_icon Klavs Madsen
1:31:38
Ivan Christensen
1:33:03
William Blok
1:36:50
12.0 km 7:38 min/km + 1'25'' 25 controls 74 25 Vis konkurrence
1978 10 Sep Rye Sønderskov map_icon Niels Pallisgård
1:34:11
Klavs Madsen
1:35:36
Karsten Jørgensen
1:36:11
+ 1'25'' 56 Vis konkurrence
1977 11 Sep Grib Skov Øst Ivan Christensen
1:36:00
Per Oluf Andersen
1:36:16
Kurt Lyndgaard
1:37:29
15.8 km 6:05 min/km + 0'16'' 27 controls Vis konkurrence
1976 12 Sep AAIG Orientering Åbenrå Syd Ivan Christensen
1:28:01
Keld Olsen
1:30:31
Per Oluf Andersen
1:30:35
13.5 km 6:31 min/km + 2'30'' 21 controls Vis konkurrence
1975 14 Sep Dronninglund Storskov Kurt Jensen
1:44:27
Ivan Christensen
1:44:44
Per Oluf Andersen
1:50:05
13.54 km 7:43 min/km + 0'17'' 24 controls Vis konkurrence
1974 08 Sep Rø Plantage Ivan Christensen
1:41:08
Kurt Lyndgaard
1:47:15
Per Oluf Andersen
1:49:06
13.87 km 7:17 min/km + 6'07'' 28 controls Vis konkurrence
1973 Sydkredsen Munkebjerg Per Oluf Andersen
1:42:17
Flemming Nørgård
1:42:54
Kurt Lyndgaard
1:44:55
+ 0'37'' 45 Vis konkurrence
1972 Nørlund Leif Nørgård
1:17:11
Jens Jørgen Jensen
1:21:34
Flemming Nørgård
1:22:27
14.05 km 5:30 min/km + 4'23'' 21 controls Vis konkurrence
1971 12 Sep Sorø Sønderskov og Næsbyholm Storskov Torben Jørgensen
1:29:45
Leif Nørgård
1:34:53
Peter Nielsen
1:37:47
13.64 km 6:35 min/km + 5'08'' 19 controls Vis konkurrence
1970 13 Sep Holsteenhus og Svanninge Bakker Flemming Nørgård
1:37:00
Keld Olsen
1:37:14
Bjarne Hansen
1:43:24
14.5 km 6:41 min/km + 0'14'' 17 controls Vis konkurrence
1969 14 Sep Randers OK Mariager Skovene Leif Nørgård
1:39:48
Flemming Nørgård
1:50:25
Torben Jørgensen
1:53:57
12.8 km 7:48 min/km + 10'37'' 19 controls Vis konkurrence
1968 13 Oct Grib Skov Leif Nørgård
1:46:14
Peter Nielsen
1:49:45
Keld Olsen
1:52:29
16.3 km 6:31 min/km + 3'31'' 18 controls Vis konkurrence
1967 15 Oct Vrads Flemming Nørgård
1:39:49
Keld Olsen
1:41:34
Kurt Christensen
1:49:20
+ 1'45'' Vis konkurrence
1966 23 Oct Virklund Jørn Esbensen
1:56:16
Peter Nielsen
1:57:20
Flemming Nørgård
1:57:36
+ 1'04'' Vis konkurrence
1965 24 Oct Thistedroerne Hvidbjerg Plantage Lars Jeppesen
1:47:51
Erik Brühl
1:54:04
Ole Hansen
1:55:27
14.16 km 7:37 min/km + 6'13'' 10 controls Vis konkurrence
1964 25 Oct Fyns kreds Høgildgård Jørn Esbensen
1:43:13
Finn Faxner
1:49:19
Lars Jeppesen
1:51:39
14.99 km 6:53 min/km + 6'06'' 12 controls Vis konkurrence
1963 20 Oct Jægerspris Nordskov Erik Brühl
1:33:09
Lars Jeppesen
1:40:37
Flemming Nørgård
1:42:26
+ 7'28'' Vis konkurrence
1962 21 Oct Tranum og Fosdalen Ole Hansen
1:55:18
Niels Jansson
1:56:36
Jørn Esbensen
2:06:55
13.0 km 8:52 min/km + 1'18'' 13 controls Vis konkurrence
1961 22 Oct Assens map_icon Hans Hartmund
2:09:29
Jørgen Bisgaard
2:11:01
Ole Hansen
2:11:41
14.0 km 9:15 min/km + 1'32'' 13 controls Vis konkurrence
1960 23 Oct Blåbjerg Plantage Hans Hartmund
2:38:47
Knud Jensen
2:57:05
Ole Hansen
3:04:09
13.3 km 11:56 min/km + 18'18'' 12 controls Vis konkurrence
1959 27 Sep Klinteskoven Lars Jeppesen
1:50:30
Helmuth Olsen
1:50:39
Ole Hansen
1:50:53
11.9 km 9:17 min/km + 0'09'' 12 controls Vis konkurrence
1958 26 Oct Rye Sønderskov og Rye Nørreskov Helmuth Olsen
2:19:49
Jørgen Perch Nielsen
Preben Christiansen
2:24:06
2:24:06
11.6 km 12:03 min/km + 4'17'' 12 controls Vis konkurrence
1957 20 Oct Tinnet Lindet Kollemorten Krat Hans Hartmund
2:06:36
Knud Jensen
2:18:02
Preben Christiansen
2:19:24
14.48 km 8:45 min/km + 11'26'' 13 controls Vis konkurrence
1956 21 Oct Oksbøl og Bordrup map_icon Ole Hansen
2:03:35
J. Daniel Hansen
2:05:07
Benny Hansen
2:13:54
12.84 km 9:37 min/km + 1'32'' 10 controls Vis konkurrence
1955 23 Oct Vrads og Store Hjøllund Mogens Halbye
2:09:02
Hans Hartmund
2:13:39
Ole Hansen
2:15:55
15.84 km 8:09 min/km + 4'37'' 9 controls Vis konkurrence
1954 24 Oct Vester Thorup Hans Hartmund
3:22:28
Georg Nielsen
3:34:35
Mogens Weat
3:39:38
14.7 km 13:46 min/km + 12'07'' 11 controls 63 Vis konkurrence
1953 25 Oct Høgildgård Plantage map_icon Mogens Halbye
1:45:19
Knud Jensen
1:51:43
Ole Hansen
1:51:47
14.35 km 7:20 min/km + 6'24'' 7 controls Vis konkurrence
1952 19 Oct Aabenraa Skovene Mogens Halbye
1:40:31
Hans Hartmund
1:47:18
Knud Jensen
1:48:43
11.28 km 8:55 min/km + 6'47'' 7 controls Vis konkurrence
1951 21 Oct D.O.F. Kærgård og Vejers Plantager Thorkild Laursen
2:14:29
Carl Petersen
2:15:03
Jørgen Bisgaard
2:17:30
12.5 km 10:46 min/km + 0'34'' 8 controls Vis konkurrence
1950 05 Nov DSOF Rold Skov Vest Thorkild Laursen
1:53:22
Carl Petersen
2:02:05
Poul Eriksen
2:05:14
13.3 km 8:31 min/km + 8'43'' 10 controls Vis konkurrence
1949 30 Oct DSOF Hvidbjerg og Lodbjerg Klitplantager Waldemar Dufva
1:51:08
Storg.Jensen
1:52:20
Erik Nielsen
1:58:15
12.3 km 9:02 min/km + 1'12'' 5 controls Vis konkurrence
1948 Sorø Skovene Waldemar Dufva
1:40:01
Mogens Halbye
1:46:12
Carl Axelsen
1:46:58
10.54 km 9:29 min/km + 6'11'' 7 controls Vis konkurrence
1947 Rye Sønderskov Knud Storegaard J
1:28:28
Knud Rolandsen
1:29:56
Olaf Andersen
1:37:24
9.2 km 9:37 min/km + 1'28'' 7 controls Vis konkurrence
1946 17 Nov Midtjydsk Kreds Thorup Plantage Olaf Andersen
2:19:10
Axel Iversen
2:31:20
Storgaard Jensen
2:32:42
13.16 km 10:34 min/km + 12'10'' 7 controls Vis konkurrence
1945 11 Nov Hesede Olaf Andersen
1:41:17
Bent Saugmann
1:58:05
Iver Aggerbeck
2:06:32
+ 16'48'' 6 controls Vis konkurrence
1943 14 Nov DSOF Slagelseskovene Iver Aggerbeck
2:05:55
Torbjørn Grenness
2:29:25
Bent Søndergaard
2:34:12
11.45 km 10:59 min/km + 23'30'' 8 controls Vis konkurrence
1942 Tisvilde Hegn Per Meulengracht Madsen
2:38:20
Knud Rolandsen
2:52:49
Frode Bramsnæs
2:55:39
+ 14'29'' Vis konkurrence