Michael Sørensen

Årlige placeringer
Loading yearly ranks table...
Rangerede resultater
4 silver medals
silver
silver
silver
silver

2004: Lang i Rønhøj Oudrup
2004: Ultralang i Stråsø Ulfborg Plantage
2002: Ultralang i Valdemarskilde
2001: Ultralang i Mattrup Skov
3 bronze medals
bronze
bronze
bronze

2006: Ultralang i Als Nørreskov
2002: Nat i Rold Vælderskov
2002: Sprint i Kjellerup
Efter år
2015
17
: Sprint i Roskilde By

2014
10
: Sprint i Lemvig

2013
16
: Mellem i Thorsø Bakker
16
: Ultralang i Fanø
10
: Sprint i Fanø Nordby

2012
15
: Mellem i Brahetrolleborg

2011
7
: Lang i Gyttegård
14
: Mellem i Grønholt Hegn
5
: Nat i Gurre Vang Krogenbjerg Hegn
4
: Ultralang i Bidstrup Gods
12
: Sprint i Silkeborg By

2010
8
: Lang i Søskoven
11
: Mellem i Sukkertoppen
6
: Ultralang i Krengerup
11
: Sprint i Nyborg Vold
5
: Nat i Grenå Plantage

2009
14
: Mellem i Gødding Mølle
5
: Ultralang i Harager Hegn Gribskov Nord
5
: Sprint i Vordingborg

2008
6
: Ultralang i Skjoldenæsholm Bistrup
11
: Lang i Rømø Sønderland
15
: Mellem i Borupskovene Vest
19
: Sprint i Århus Universitetshospital Risskov

2007
12
: Mellem i Hørbylunde Syd
4
: Sprint i Kolding Motorsportscenter

2006
bronze
: Ultralang i Als Nørreskov
12
: Lang i Borupskovene
17
: Mellem i Langesø Syd
26
: Sprint i Frederiksværk
10
: Nat i Valby Hegn

2005
5
: Ultralang i Jægerspris Nordskov
14
: Lang i Brahetrolleborg
7
: Mellem i Gribskov Esrum
6
: Nat i Vestre Plantage
15
: Sprint i Skåde Bakker

2004
6
: Nat i Ål Plantage
silver
: Lang i Rønhøj Oudrup
12
: Mellem i Svinkløv
silver
: Ultralang i Stråsø Ulfborg Plantage

2003
9
: Sprint i Hillerød

2002
bronze
: Nat i Rold Vælderskov
4
: Lang i Stenderupskovene
bronze
: Sprint i Kjellerup
silver
: Ultralang i Valdemarskilde

2001
silver
: Ultralang i Mattrup Skov
9
: Lang i Paradisbakkerne
15
: Mellem i Hjortsballe

2000
13
: Lang i Ulfborg Plantage
18
: Mellem i Blåbjerg Øst
5
: Ultralang i Trelde

1999
12
: Nat i Hjermind Kællingehøl
4
: Lang i Brahetrolleborg Øst
5
: Mellem i Frerslev Hegn
4
: Ultralang i Jægerspris

1998
10
: Nat i Blåbjerg
29
: Lang i Lorup Valbygård og Valdemarskilde
18
: Mellem i Rye Sønderskov
9
: Ultralang i Hørbylunde
Bedste for distance
Lang

silver
: 2004 i Rønhøj Oudrup

4
: 2002 i Stenderupskovene

4
: 1999 i Brahetrolleborg Øst

7
: 2011 i Gyttegård

8
: 2010 i Søskoven

9
: 2001 i Paradisbakkerne

11
: 2008 i Rømø Sønderland

12
: 2006 i Borupskovene

13
: 2000 i Ulfborg Plantage

14
: 2005 i Brahetrolleborg

29
: 1998 i Lorup Valbygård og Valdemarskilde

Mellem

5
: 1999 i Frerslev Hegn

7
: 2005 i Gribskov Esrum

11
: 2010 i Sukkertoppen

12
: 2007 i Hørbylunde Syd

12
: 2004 i Svinkløv

14
: 2011 i Grønholt Hegn

14
: 2009 i Gødding Mølle

15
: 2012 i Brahetrolleborg

15
: 2008 i Borupskovene Vest

15
: 2001 i Hjortsballe

16
: 2013 i Thorsø Bakker

17
: 2006 i Langesø Syd

18
: 2000 i Blåbjerg Øst

18
: 1998 i Rye Sønderskov

Sprint

bronze
: 2002 i Kjellerup

4
: 2007 i Kolding Motorsportscenter

5
: 2009 i Vordingborg

9
: 2003 i Hillerød

10
: 2014 i Lemvig

10
: 2013 i Fanø Nordby

11
: 2010 i Nyborg Vold

12
: 2011 i Silkeborg By

15
: 2005 i Skåde Bakker

17
: 2015 i Roskilde By

19
: 2008 i Århus Universitetshospital Risskov

26
: 2006 i Frederiksværk

Ultralang

silver
: 2004 i Stråsø Ulfborg Plantage

silver
: 2002 i Valdemarskilde

silver
: 2001 i Mattrup Skov

bronze
: 2006 i Als Nørreskov

4
: 2011 i Bidstrup Gods

4
: 1999 i Jægerspris

5
: 2009 i Harager Hegn Gribskov Nord

5
: 2005 i Jægerspris Nordskov

5
: 2000 i Trelde

6
: 2010 i Krengerup

6
: 2008 i Skjoldenæsholm Bistrup

9
: 1998 i Hørbylunde

16
: 2013 i Fanø

Nat

bronze
: 2002 i Rold Vælderskov

5
: 2011 i Gurre Vang Krogenbjerg Hegn

5
: 2010 i Grenå Plantage

6
: 2005 i Vestre Plantage

6
: 2004 i Ål Plantage

10
: 2006 i Valby Hegn

10
: 1998 i Blåbjerg

12
: 1999 i Hjermind Kællingehøl

Stafet

gold
: 2021 i Blåbjerg

gold
: 2010 i Ganløse Ore

gold
: 2007 i Klinteskoven

gold
: 2005 i Holstenshuus

silver
: 2015 i St. Hjøllund Nord

bronze
: 2016 i Gribskov Nord og Harager Hegn

bronze
: 2014 i Fovslet

bronze
: 2000 i Stråsø Øst

bronze
: 1999 i Svanninge

4
: 2019 i Gribskov Mårum

4
: 2017 i Langesø

11
: 2013 i Klinteskoven

13
: 2023 i Brahetrolleborg

Medaljer
Danske mesterskaber:

Bio
Atlet info
Land
Fødselsår
1977
Alder i år
47

Modstandere
Løberens navn Antal dueller Delt podieantal
Store modstandere
Nicolai Zaar Nielsen 28 0
Rune Olsen 41 2
Troels Nielsen 29 1
Fleste dueller
Thomas Jensen 53 0
Rene Rokkjær 44 5
Claus Hallingdal Bloch 43 3
Flest delte podier
Jens Knud Mårup 30 5
Rene Rokkjær 44 5
Morten Fenger Grøn 26 4

Tidslinje

Mesterskabsmedaljer over tid

2021
gold
Blåbjerg
2020
2019
2018
2017
2016
bronze
Gribskov Nord og Harager Hegn
2015
silver
St. Hjøllund Nord
2014
bronze
Fovslet
2013
2012
2011
2010
gold
Ganløse Ore
2009
2008
2007
gold
Klinteskoven
2006
bronze
Als Nørreskov
2005
gold
Holstenshuus
2004
silver
Rønhøj Oudrup
silver
Stråsø Ulfborg Plantage
2003
2002
bronze
Rold Vælderskov
silver
Valdemarskilde
2001
silver
Mattrup Skov
2000
bronze
Stråsø Øst
1999
bronze
Svanninge