DM mellem

Årlig top 3

Medaljetagere efter år

År Dato Arrangør Lokation Kort Guld Tid Sølv Tid Bronze Tid Distance Vinder pace Sejrsmargin Poster Climb Deltagere Gns podiealder Konkurrence
2024 24 Aug OK HTF Pamhule skov Vis konkurrence
2023 26 Aug FIF Hillerød Gribskov Nord map_icon Søren Thrane Ødum
31:45
Andreas Bock Bjørnsen
33:21
Asbjørn Kaltoft
33:29
6.6 km 4:49 min/km + 1'36'' 22 controls 51 22 Vis konkurrence
2022 27 Aug Silkeborg OK Thorsø Bakker map_icon Søren Thrane Ødum
33:57
Magnus Dewett
35:41
Jacob Steinthal
36:01
5.98 km 5:41 min/km + 1'44'' 20 controls 200 m 44 23 Vis konkurrence
2021 28 Aug OK Snab Grejsdalen map_icon Andreas Bock Bjørnsen
35:40
Magnus Dewett
35:41
Emil Øbro
35:50
4.52 km 7:53 min/km + 0'01'' 21 controls 430 m 44 24 Vis konkurrence
2020 29 Aug Tisvilde Hegn OK Aggebo-Græsted Hegn map_icon Jakob Edsen
38:05
Emil Øbro
38:17
Eskil Schøning
39:18
6.8 km 5:36 min/km + 0'12'' 28 controls 34 26 Vis konkurrence
2019 31 Aug Rold Skov OK Rold Skov Hesselholt map_icon Tue Lassen
30:21
Eskil Schøning
31:57
Søren Thrane Ødum
31:59
6.1 km 4:59 min/km + 1'36'' 20 controls 85 m 45 26 Vis konkurrence
2018 25 Aug OK Gorm Højgaard Skov map_icon Tue Lassen
33:13
Bjørn Cederberg
34:54
Eskil Schøning
35:35
5.3 km 6:16 min/km + 1'41'' 18 controls 390 m 34 27 Vis konkurrence
2017 19 Aug OK Sorø Nykobbel Thor Nørskov
31:56
Rasmus Djurhuus
32:04
Bjørn Cederberg
32:48
6.15 km 5:12 min/km + 0'08'' 29 controls 28 25 Vis konkurrence
2016 03 Sep OK Pan Aarhus Mols Bjerge map_icon Søren Bobach
35:59
Tue Lassen
36:00
Thor Nørskov
36:13
6.9 km 5:13 min/km + 0'01'' 32 controls 255 m 52 26 Vis konkurrence
2015 29 Aug OK Snab Munkebjerg Øst map_icon Søren Schwartz Sørensen
35:25
Rasmus Djurhuus
37:20
Thor Nørskov
38:00
5.5 km 6:26 min/km + 1'55'' 24 controls 255 m 28 25 Vis konkurrence
2014 23 Aug OK ØST Birkerød Nørreskoven map_icon Søren Bobach
34:58
Rasmus Thrane Hansen
36:42
Rasmus Djurhuus
37:08
6.6 km 5:18 min/km + 1'44'' 28 controls 42 25 Vis konkurrence
2013 24 Aug OK Pan Aarhus Thorsø Bakker Tue Lassen
37:21
Rasmus Djurhuus
38:19
Andreas Hougaard Boesen
39:26
6.2 km 6:01 min/km + 0'58'' 20 controls 320 m 36 25 Vis konkurrence
2012 25 Aug Odense OK Brahetrolleborg map_icon Søren Bobach
34:45
Rasmus Thrane Hansen
35:32
Rune Olsen
35:33
6.93 km 5:01 min/km + 0'47'' 26 controls 43 26 Vis konkurrence
2011 27 Aug Allerød OK Grønholt Hegn Tue Lassen
33:04
Anders Konring Olesen
34:41
Christian Christensen
Christian Nielsen
35:07
35:07
6.2 km 5:20 min/km + 1'37'' 27 controls 46 25 Vis konkurrence
2010 28 Aug Horsens OK Sukkertoppen map_icon Tue Lassen
39:40
Rene Rokkjær
41:47
Christian Nielsen
42:37
6.3 km 6:18 min/km + 2'07'' 23 controls 44 31 Vis konkurrence
2009 29 Aug OK Gorm Gødding Mølle map_icon Christian Christensen
34:29
Søren Bobach
35:18
Tue Lassen
35:25
6.0 km 5:45 min/km + 0'49'' 22 controls 45 23 Vis konkurrence
2008 30 Aug Køge OK Borupskovene Vest map_icon Jamie Stevenson
34:11
Rasmus Djurhuus
34:18
Allan Mogensen
34:26
6.7 km 5:06 min/km + 0'07'' 18 controls 53 32 Vis konkurrence
2007 11 Aug Herning OK Hørbylunde Syd map_icon Mikkel Lund
35:21
Rune Olsen
36:41
Rasmus Djurhuus
37:11
6.2 km 5:42 min/km + 1'20'' 22 controls 49 26 Vis konkurrence
2006 26 Aug Odense OK Langesø Syd map_icon Rene Rokkjær
35:21
Tue Lassen
38:15
Claus Hallingdal Bloch
38:23
6.45 km 5:29 min/km + 2'54'' 21 controls 150 m 59 27 Vis konkurrence
2005 27 Aug Kildeholm OK Gribskov Esrum map_icon Mikkel Lund
33:25
Henrik Leth Jørgernsen
34:00
Troels Nielsen
34:22
6.9 km 4:51 min/km + 0'35'' 26 controls 105 m 55 27 Vis konkurrence
2004 14 Aug Aalborg OK Svinkløv map_icon Christian Nielsen
41:30
Troels Nielsen
41:33
Rene Rokkjær
41:35
6.09 km 6:49 min/km + 0'03'' 20 controls 61 28 Vis konkurrence
2003 30 Aug OK HTF Rømø map_icon Morten Fenger Grøn
32:00
Rene Rokkjær
32:18
Chris Terkelsen
32:57
6.6 km 4:51 min/km + 0'18'' 21 controls 62 30 Vis konkurrence
2002 31 Aug Herlufsholm OK Annebjerg map_icon Morten Fenger Grøn
24:07
Rene Rokkjær
24:33
Mikkel Lund
25:10
4.7 km 5:08 min/km + 0'26'' 16 controls 26 Vis konkurrence
2001 25 Aug Silkeborg OK Hjortsballe map_icon Carsten Jørgensen
24:45
Troels Nielsen
25:38
Claus Hallingdal Bloch
26:22
4.43 km 5:35 min/km + 0'53'' 14 controls 94 27 Vis konkurrence
2000 02 Sep OK West Blåbjerg Øst map_icon Thomas Hjerrild
27:41
Allan Mogensen
28:01
Thomas Jensen
28:07
4.71 km 5:53 min/km + 0'20'' 15 controls 80 31 Vis konkurrence
1999 21 Aug Frerslev Hegn Rene Rokkjær
26:45
Allan Mogensen
26:49
Morten Fenger Grøn
27:36
5.0 km 5:21 min/km + 0'04'' 16 controls 75 27 Vis konkurrence
1998 29 Aug OK Pan Aarhus Rye Sønderskov map_icon Chris Terkelsen
28:04
Allan Mogensen
28:05
Morten Fenger Grøn
30:15
4.23 km 6:38 min/km + 0'01'' 12 controls 94 27 Vis konkurrence
1997 30 Aug Faaborg OK Holstenshuus map_icon Carsten Jørgensen
24:52
Thomas Hjerrild
25:23
Chris Terkelsen
25:45
4.96 km 5:01 min/km + 0'31'' 11 controls 78 27 Vis konkurrence
1996 10 Aug Lillerød Brøde Skov map_icon Allan Mogensen
25:17
Torben Skovlyst
25:38
Jens Knud Mårup
Carsten Jørgensen
25:42
25:42
5.02 km 5:02 min/km + 0'21'' 18 controls 90 28 Vis konkurrence
1995 12 Aug Randers OK Bulbjerg og Lild Klit Rasmus Ødum
34:28
Jens Knud Mårup
36:36
Morten Fenger Grøn
37:12
5.35 km 6:27 min/km + 2'08'' 82 26 Vis konkurrence
1994 20 Aug OK Fros Trelde map_icon Thomas Jensen
23:22
Carsten Gemmer Jensen
23:26
Thomas Hjerrild
23:45
4.84 km 4:50 min/km + 0'04'' 12 controls 79 Vis konkurrence
1993 21 Aug OK ØST Birkerød Jægersborg Hegn map_icon Thomas Nielsen
50:55
Torben Skovlyst
51:11
Carsten Jørgensen
52:06
11.3 km 4:30 min/km + 0'16'' 25 controls 70 Vis konkurrence