DM sprint 1993
Popularitet
trend_down
188
small_arrow_down
99
Placering Navn Alder Klub Nationalitet Tid Diff Km tid
gold
Thomas Nielsen Farum OK
50:55 4:30 min/km
silver
Torben Skovlyst 23 OK Gorm
51:11 + 0'16'' 4:32 min/km
bronze
Carsten Jørgensen 23 Tisvilde Hegn OK
52:06 + 1'11'' 4:37 min/km
4 Thomas Jensen 22 Tisvilde Hegn OK
52:28 + 1'33'' 4:39 min/km
5 Jens Hansen 30 Farum OK
52:33 + 1'38'' 4:39 min/km
6 Rasmus Ødum 28 OK ØST Birkerød
52:53 + 1'58'' 4:41 min/km
7 Thomas Hjerrild 26 OK Gorm
53:43 + 2'48'' 4:45 min/km
8 Lars Simonsen FIF Hillerød
53:55 + 3'00'' 4:46 min/km
9 Frank Søndergaard FIF Hillerød
54:54 + 3'59'' 4:52 min/km
10 Jens Knud Mårup 26 OK Pan Aarhus
55:12 + 4'17'' 4:53 min/km
11 Bo Simonsen 28 FIF Hillerød
55:56 + 5'01'' 4:57 min/km
12 Jan Eg Petersen 27 Kolding OK
56:07 + 5'12'' 4:58 min/km
13 Peter Hansen FIF Hillerød
56:37 + 5'42'' 5:01 min/km
14 Helge Lang Pedersen 30 Farum OK
56:43 + 5'48'' 5:01 min/km
15 Carsten Gemmer Jensen Ballerup OK
57:43 + 6'48'' 5:06 min/km
16 Thomas Meyer FIF Hillerød
58:38 + 7'43'' 5:11 min/km
17 Nicolai Kliem Farum OK
58:39 + 7'44'' 5:11 min/km
18 Preben Jørgensen Tisvilde Hegn OK
58:44 + 7'49'' 5:12 min/km
19 Jesper Jensen 22 Herlufsholm OK
58:52 + 7'57'' 5:13 min/km
20 Kenneth Skaug Aalborg OK
59:27 + 8'32'' 5:16 min/km
21 Morten Jensen Silkeborg OK
59:30 + 8'35'' 5:16 min/km
22 Jesper David Jensen 21 Skagen OK
59:50 + 8'55'' 5:18 min/km
23 Henrik Juul FIF Hillerød
59:51 + 8'56'' 5:18 min/km
24 Ebbe Møller Nielsen 23 OK Pan Aarhus
59:58 + 9'03'' 5:18 min/km
25 Lars Jensen OK ØST Birkerød
1:00:16 + 9'21'' 5:20 min/km
26 Karsten Jøhnk Kolding OK
1:00:31 + 9'36'' 5:21 min/km
27 Anders Bøgevig Søllerød OK
1:00:58 + 10'03'' 5:24 min/km
28 Ulrik Staugaard 23 Kolding OK
1:01:01 + 10'06'' 5:24 min/km
29 Carsten Thyssen 24 Horsens OK
1:01:29 + 10'34'' 5:26 min/km
30 Bjarne Hoffmann 24 Kolding OK
1:01:52 + 10'57'' 5:28 min/km
31 Kristian Kærsgård Herlufsholm OK
1:02:20 + 11'25'' 5:31 min/km
32 Sune Vang OK Roskilde
1:02:24 + 11'29'' 5:31 min/km
33 Claus Odgaard OK 73
1:02:40 + 11'45'' 5:33 min/km
34 Claus Bredvig FIF Hillerød
1:02:43 + 11'48'' 5:33 min/km
35 Rolf Valery 28 Tisvilde Hegn OK
1:02:51 + 11'56'' 5:34 min/km
36 Ole Lind Farum OK
1:02:52 + 11'57'' 5:34 min/km
37 Jørgen Kirkeby Farum OK
1:03:39 + 12'44'' 5:38 min/km
38 Frank Rasmussen Farum OK
1:04:38 + 13'43'' 5:43 min/km
39 Claus Cederberg 25 Ballerup OK
1:04:52 + 13'57'' 5:44 min/km
40 Niels Møller Petersen OK Fros
1:04:56 + 14'01'' 5:45 min/km
41 Torben Utzon OK Pan Aarhus
1:05:11 + 14'16'' 5:46 min/km
42 Per Dahl Jensen OK Pan Aarhus
1:05:52 + 14'57'' 5:50 min/km
43 Carsten Stenberg Lillerød
1:06:02 + 15'07'' 5:51 min/km
44 Jens Behrend Farum OK
1:06:20 + 15'25'' 5:52 min/km
45 Morten Ebbensgård OK ØST Birkerød
1:06:48 + 15'53'' 5:55 min/km
46 Carsten Lausten Odense OK
1:07:45 + 16'50'' 5:59 min/km
47 Per Eg Pedersen Kolding OK
1:08:18 + 17'23'' 6:03 min/km
48 Morten Ploug Ballerup OK
1:08:30 + 17'35'' 6:04 min/km
49 Kim Eg Pedersen Kolding OK
1:09:08 + 18'13'' 6:07 min/km
50 Kenn Kristensen Herning OK
1:09:29 + 18'34'' 6:09 min/km
51 Carsten Fenger Grøn OK Pan Aarhus
1:10:03 + 19'08'' 6:12 min/km
52 Lars Hansen Dronningens Livregiment
1:10:55 + 20'00'' 6:17 min/km
53 Rene E. Larsen Farum OK
1:10:57 + 20'02'' 6:17 min/km
54 Thomas Lindschouw Faaborg OK
1:11:18 + 20'23'' 6:19 min/km
55 Bjarne Sucksdorff Skærmen I
1:11:24 + 20'29'' 6:19 min/km
56 Jens Lerche Mortensen Hvalsø OK
1:11:34 + 20'39'' 6:20 min/km
57 Torben Møller St. Binderup OK
1:11:43 + 20'48'' 6:21 min/km
58 Steen Klysner FIF Hillerød
1:12:40 + 21'45'' 6:26 min/km
59 Jesper Børsting OK Roskilde
1:12:53 + 21'58'' 6:27 min/km
60 Per Mønster Horsens OK
1:15:16 + 24'21'' 6:40 min/km
61 Jan Sørensen Kolding OK
1:16:07 + 25'12'' 6:44 min/km
62 Bo Berthelsen Svendborg OK
1:19:31 + 28'36'' 7:02 min/km
63 Søren Pedersen Faaborg OK
1:20:26 + 29'31'' 7:07 min/km
64 Jakob Selzer FIF Hillerød
1:21:30 + 30'35'' 7:13 min/km
65 Lars Thestrup OK HTF
1:23:22 + 32'27'' 7:23 min/km
66 Torben Skaaning OK Fros
1:46:17 + 55'22'' 9:24 min/km
67 Philip Jensen FKBU
2:01:21 + 70'26'' 10:44 min/km
MP Peter Løvenstein FIF Hillerød
MP Lars Lundegård Rasmussen Ballerup OK
DNF Jesper Fenger Grøn 25 OK Pan Aarhus

0 kommentarer

11.3 km
25 Poster


Forbundsmesterskab. Denne udgave hed FM-sprint. Resultatslisten er ud fra en samlet tid af to løb på hhv. 5.8km med 13 poster og 5.5km med 12 poster

Klik for at hele kortet
Helge Lang Petersen's kort del 1
Klik for at hele kortet
Helge Lang Petersen's kort del 2